Gümüş Kolye | Gumus-kolye.com Yayında

Gönderildi ssertcelik 05/02/2020 0 Yorum

Gümüş Kolye

 

Gümüş Kolye


Altının varisi olarak nitelendirilebilecek gümüş, parıltısı ve ihtişamıyla yüzyıllardır dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Araştırmalarda, oluşumunda sadece belirli türdeki yıldızların patlamasının etkili olabileceği gibi fikirler ortaya konmuştur. Çok uzun zamandır bilinmesine ve altından az olmasına rağmen, altının gölgesinde kalmıştır. Parlak ve beyaz/gri renginin verdiği göz alıcılık, insanların dikkatini cezbetmiştir.

Tarihi kaynaklara bakmak gerekirse, M.Ö. 4000 yıllarda, bu cezbedici hâllerinin meyvelerini topladığı söylenebilir. Zamanla süs ve ev eşyalarının oluşturulmasında kullanılmaya başlanmıştır. Daha ileri bir tarih olan M.Ö. 800 yıllarına ait gümüş paralarsa Nil Havzası’nda bulunmuştur. Bu değerli madenlerin izlerine Anadolu’da da bolca rastlanmaktadır. Altın ve gümüşten yapılmış eserlerin yoğun bir şekilde ortaya çıkışı, M.Ö. 1800 ve 1500’lü yılları kapsamaktadır. Bugün; bilim, endüstri ve sanat gibi birçok alanda yaygın kullanım alanına sahip olmakla birlikte, kadınların gözbebeği hâline gelen mücevherlerin de bir parçasıdır. Özellikle, kolyelerde ve çeşitli takılarda yaygın bir kullanıma sahip olduğu söylenebilir.

Eski tarihlerde ilk olarak kemik, deniz hayvanlarının kabukları ve çeşitli öğelerle yapılan kolyeler, zamanla gümüş gibi madenlerin keşfiyle birlikte daha canlı bir hâl almıştır. Kıymetli taşların ve değerli taşların da etkisiyle çeşitli kolye modelleri oluşmuştur. Başlarda gümüş kolye, sade bir şekilde tasarlanırken zamanla çeşitli boncuklar ve taşlar bu özel madene ilave edilmiştir. Geçmişten günümüze kadar ulaşan takılara birçok anlam yüklenebilir. Kimi zaman bağlılığı ifade ederken, kimi zaman ölümsüzlük, şifa, ihtişam, hâkimiyet, güç vb. anlamları taşır.

Geçmiş dönemlerde insanlar, zenginliklerini ve ihtişamlarını çeşitli takılarla ifade etmişlerdir. Elbette, takılarda ve çeşitli mücevheratlar da kullanılan motifler de bu noktada büyük önem arz etmektedir. Her toplumda varlığını sürdüren ve zamanla işinin ehli ellerin işçiliğinde evrilen aksesuarlar, çağın modasıyla birlikte daha yeni görünümler kazanmıştır. Tasarımcıların ellerinde şekillenen kolyeler, yüzükler, küpeler, bilezikler ve daha niceleri ilk aşamada bir esinlenme, daha sonra ise yapılan çizimlerin uygun kalıplar yoluyla üretilmesini içerir. Değerli taşlar da bu yolculuğa eşlik ederler.

Gümüş işçiliğinin bir ürünü olan bu kolyeler, adeta ustalık eseri olarak adlandırılan parçalar olarak göze çarpmaktadır. Her gün bir yenisinin eklendiği modeller ve bu modelleri tamamlayan elbiseler ile kadınlar, Sıklık yarışlarını sürdürmektedir.

 

Gümüş Kolye E-ticaret Sitesini ziyaret etmek için aşağıda ki linki tıklayın.

E-Ticaret Web Sitesi: Gümüş Kolye